Whooping kašel: Co byste měli vědět

Whooping kašel: Co byste měli vědět

Whooping kašel, také známý jako pertussis, je extrémně nakažlivou onemocněním způsobenou bakterií Bordetella pertussis. V některých zemích se také nazývá Whooping kašel.

Podmínka získává jeho název z výrazného hackerského kašle, za nímž následuje vysoký rozpadající se po dechu pro vzduch, který zní jako „whoop“.

Před vakcíny se ve Spojených státech vyvinulo přibližně 157 lidí na 100 000.

Byly tam vrcholy každých 2-5 let. V 93 procentech případů to byly děti mladší 10 let. Odborníci tvrdí, že skutečný výskyt byl v té době mnohem vyšší, protože ne všechny případy byly hlášeny.

Po zavedení hromadných cardiol nefunguje vakcinací ve 40. letech 20. století klesly do roku 1970. V roce 1970. Dnes to ovlivňuje hlavně příliš mladé na to, aby dokončily celý průběh očkování, a to stejně jako adolescenti, jejichž imunita ubývala. Od roku 1980 se však počet začal plazit.

Rychlá fakta o Whooping Cough

Zde jsou některé klíčové body o černým kašli. Více podrobností a podpůrných informací jsou v hlavním článku.

 • Whooping kašel je způsoben bakterií Bordetella pertussis. Bakterie se šíří v malých kapičkách vody, když pacient kašel a kýchá. 6-20 dní poté, co bakterie Bordetella Pertussis infikovala pacienta, jinými slovy má Pertussis 6 až 20 denní inkubační období.

  Nemoc začíná s mírnými příznaky, které se před zlepšením mnohem zhoršují. Počáteční příznaky a příznaky pertussis jsou podobné příznakům běžného nachlazení:

  počáteční příznaky

 • Blokovaný nos
 • Suchý a dráždivý kašel
 • MAVISE (Obecný pocit, že je dobře)
 • Průjem (někdy)

Výše ​​uvedené příznaky a symptomy jsou typické během prvního týdne, poté se stanou závažnějšími.

Později (paroxysmální) symptomy

Během druhého „paroxysmálního“ fáze patří příznaky:

závažné záchvaty kašle – záchvat může trvat několik minut. Někdy každý zápas přichází tak brzy po posledním, že pacient má shlukové záchvaty, které trvají desítky minut. Každý den existuje obvykle 10-15 zápasů.

Během záchvatu kašle, pacient nakonec po dechu po dechu mezi kašlem a také ihned po skončení zápasu, čímž vytvořil zvuk „whoop“. To je méně běžné u velmi malých dětí a dětí – mohou roubík nebo po dechu, nebo dokonce dočasně přestat dýchat.

Malé děti se mohou během kašského zápasu stát modrou barvou (cyanóza). Přestože je to děsivé pro rodiče, není to prakticky nikdy tak špatné, jak to vypadá, a dýchání brzy obnoví.

Kašel může následovat zvracení; To je častější u malých dětí a dětí.

U dospělých a teenagerů, černý kašel paroxysmální symptomy jsou méně závažné než u kojenců a malých dětí – obvykle jsou podobné příznakům nalezeným u bronchitidy.

Ve velmi vzácných případech může černý kašel u dětí způsobit náhlou neočekávanou smrt.

fáze obnovy

V této fázi pacient začne vykazovat známky zotavení. Existuje méně záchvatů kašle, které jsou také méně intenzivní. Fáze zotavení může trvat 3 nebo více měsíců. I v této fázi může pacient zažít záchvaty intenzivního kašle.

Příčiny

Whooping kašel je bakteriální infekce způsobená Bordetella pertussis. Infekce se vyskytuje v podšívce dýchacích cest, hlavně v průdušnici (průdušnice) a také v bronchi (dýchací cesty, které se odbočují z průdušnice do plic).

Jakmile Bordetella Pertussis dosáhne podšívky dýchacích cest, množí se a ochromí složky podšívky a způsobuje hromadění hlenu. Jak se hlen naváží, pacient se ho snaží vyloučit kašlem; Kašel se stává intenzivnější, protože je tolik hlenu.

Jak se zánět dýchacích cest zhoršuje (bobtná), jsou užší, což ztěžuje dýchání a způsobuje „whoop“, když se pacient pokouší dostat dech zpět po zápase kašli.

Jak se šíří černý kašel? „Whooping“ kašel.

Bakterie je transportována v malých kapičkách vody ve vzduchu. Když pacient kašel a kýchá, stovky kapiček vlhkosti jsou vyloučeny do vzduchu.

Pokud lidé poblíž vdechují část této vlhkosti, jsou exponováni a mohli by být nakaženi.

Prevence a vakcíny

Prevence černého kašle je klíčová. Pokud je nakažen členem rodiny, lze doporučit, aby se s ostatními členy rodiny léčily antibiotika. 6 Vakcína DTAP chrání před záškrtem, tetanem a pertussem.

Jako součást doporučeného imunizačního plánu je podáván kojencům a dětem v řadě pěti injekcí.

Je nezbytné, aby byly proti Pertussis očkovány těhotné matky, jakož i ty, které jsou v úzkém kontaktu s kojenci (novorozenci a děti do 12 měsíců).

Whooping kašel postihuje každý rok přibližně 48,5 milionu lidí, z nichž 295 000 zemře. Podle WHO (Světová zdravotnická organizace) je Pertussis jednou z hlavních příčin celosvětových úmrtí předběžných vakcínou. Většina případů (více než 90 procent) se vyskytuje v zemích s nízkými a středními příjmy.

Děti rodičů, kteří je nenechají očkovat, jsou 23krát vyšší pravděpodobnost, že se vyvinou černý kašel ve srovnání s plně imunizovanými dětmi, uvedli vědci v časopise Pediatrics.

Diagnóza a testy

Během jeho raných stádií je nesprávná diagnóza běžná, protože příznaky a symptomy jsou podobné těm, které se nacházejí u jiných respiračních onemocnění, jako je bronchitida, chřipka a nachlazení.

Lékaři mohou obvykle diagnostikovat černý kašel položením otázek týkajících se symptomů a poslechu kašle (zvuk Whooping Cough vyniká).

Lze si objednat následující diagnostické testy:

 • Test krku nebo kultury nosu – lékař nebo sestra vezme výtěr nebo sací vzorek, který je odeslán do laboratoře a zkontroloval přítomnost bakterie Bordetella pertussis.
 • Krevní testy – lékař může chtít vědět, co je počet bílých krvinek. Pokud je vysoká, znamená to, že existuje pravděpodobně nějaký druh infekce.

  Pokud je u kojeneckého kašel podezřelý, možná je třeba diagnostikovat v nemocnici.

  Léčba

  Kojenci jsou obvykle přijati do nemocnice k léčbě, protože pro tuto věkovou skupinu je Pertussis s větší pravděpodobností povede ke komplikacím. Intravenózní infuze mohou být vyžadovány, pokud dítě není schopno udržet tekutiny nebo jídlo dole. Dítě bude umístěno na izolačním oddělení, aby se zajistilo, že se nemoc nerozšíří.

  Starší děti, adolescenti a dospělí lze obvykle léčit doma.

léčiva

Antibiotika jsou podávána za účelem zabíjení bakterie Bordetella pertussis a pomoci pacientovi rychleji zotavit se. Antibiotika by mohla být předepsána i pro členy domácnosti. Antibiotika také brání pacientovi v infekční do 5 dnů od jejich přijetí.

Pokud Pertussis není diagnostikován až do pozdějších fází, nebudou antibiotika podávána, protože do té doby bakterie odešly.

kortikosteroidy – předepsané, pokud má dítě závažné příznaky; Podávají se společně s antibiotiky. Kortikosteroidy jsou silné hormony (steroidy), které jsou velmi účinné při snižování zánětu v dýchacích cestách, což dítě usnadňuje dýchání.

kyslík – může být podáván prostřednictvím obličeje, pokud je potřeba další pomoc s dýcháním. Použijte stříkačku žárovky také k odsunutí hlenu, který se vybudoval v dýchacích cestách.

Léčba kašle-OTC (volně prodejné) léky na kašel jsou neúčinné při zmírnění příznaků černého kašle a lékaři doporučují jejich použití. Bohužel není toho s kašlem moc. Kašel pomáhá vychovávat hlen, který se hromadí v dýchacích cestách.

Opatření, která můžete přijmout doma

U starších dětí a dospělých jsou příznaky obvykle méně závažné. Lékař může poradit, že pacient získal:

 • Spousta odpočinku.
 • Konzumujte spoustu tekutin, aby se zabránilo dehydrataci.
 • Snažte a zvracení se vyčistilo z dýchacích cest a zadní části krku, aby se zabránilo dusivání. Nedávejte aspirin dětem mladší 16 let. Ve většině případů jsou komplikace způsobeny napětím kašle tolik a tak intenzivně a mohou zahrnovat:
 • oteklá tvář
 • Břichové kýly
 • Rozbité krevní cévy ve sklera (bílé očí)
 • prasklá nebo pohmožděná žebra
 • vředy úst a jazyka
 • nosebleeds
 • Otitis Media (infekce středního ucha)

Kojenci a malé děti jsou mnohem náchylnější k vážným komplikacím z čerpavého kašle, včetně:

 • závažná dehydratace
 • Fits (záchvaty)
 • Hypotenze (nízký krevní tlak)
 • Selhání ledvin
 • Úbytek hmotnosti, pokud nadměrně zvrací

Dočasná pauza v dýchání – Pokud jsou potíže s dýcháním závažné, existuje riziko poškození mozku v důsledku deprivace kyslíku (extrémně vzácné).

Těhotné matky, lidé se sníženým imunitním systémem a lidé s diabetem jsou více ohroženi komplikacemi.

 • Infekční onemocnění/bakterie/viry
 • Pediatrics/Health’s Health

Lékařské zprávy dnes mají přísné pokyny pro získávání a čerpá pouze z recenzovaných studií recenzovaných , akademické výzkumné instituce a lékařské časopisy a sdružení. Vyhýbáme se používání terciárních odkazů. V každém článku propojujeme primární zdroje – včetně studií, vědeckých odkazů a statistik – a také je uveďte v sekci zdrojů v dolní části našich článků. Další informace o tom, jak zajistíme, že náš obsah je přesný a aktuální, se můžete dozvědět čtením naší redakční zásady .

Contents